Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie oryginalną propozycją na polskim rynku propozycji kredytowych. Choć w swojej własnej budowie przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez typowe banki. Wypada jednakże wskazać na parę zasadniczych różnic.

Pierwsza z nich to podmiot, który to jest w stanie udzielić sumy postulowanej pożyczki. Gdy przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Analiza zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc utrzymać zdrową politykę kredytową są zobligowane do badania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu posiadają, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie obsługiwany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na odrobinę innych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności weryfikacji potencjalnej osoby która jest zainteresowana otrzymaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do fundamentalnego sprzętu którym dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest stosowanie solidnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki